Osmanlı Mehter Takımı

Mehter Marşları Ve Sözleri Genel Bilgi

ileosmanlimehter

Mehter Marşları Ve Sözleri Genel Bilgi

Mehter Marşları

Mehter Marşları Ve Sözleri Genel Bilgi, Dünya tarihinin ve Türkiye tarihinin bilinen en eski musiki ve bando takımı Mehter Takımı’dır. Mehter marşları ilk olarak 17. Yüzyılda yazılmaya başlanmış ve kökeni neredeyse Orhun Yazıtları’na kadar uzandığı düşünülmektedir.

Mehter takımlarının yazmış olduğu eserler tüm Dünya müziklerini olumlu yönde etkilemiştir. Bir diğer deyişle şu anda ünlü olan tüm musiki eserler mehter marşlarından etkilenilerek yazılmış ve hepsinde bunun etkileri açık bir biçimde görülmektedir.

Mehter Takımı Gösteri ProgramlarıMehter takımı

Mehter Takımlarının giysilerinde hemen hemen tüm renkler bulunmaktadır. Diğer bütün müzik gruplarından renk ve güzellikleri bakımından ayrılmaktadır ve kendine has bir tarzı bulunmaktadır.

Mehter Takımlarımızın kullanmış oldukları çalgı aletleri cevgen, nakkare, kaba zurna, kös, davul ve zildir. Mehter takımlarımız bu enstrümanları biraraya getirerek birbirinden güzel ve özel ritimler oluşturmaktadırlar. Bu musikiyi ister Türk ister de Avrupalı bir insan duyduğunda beğenmeme imkânı neredeyse imkânsızdır. Bu müzik türü sadece Türkiye olarak değil Dünya’daki tüm insanlar tarafından kabul edilmiş ve beğenilmiştir.

mehter bölüğü logo

Mehter Marşları Ve Sözleri Genel Bilgi

Mehter Marşları Osmanlı Devleti’nde hem savaşlarda hem seferlerde onların haricinde ise saraylarda vazgeçilmez bir müzik ziyafeti olarak bilinmektedir.

Mehter takımının savaşlarda ve mehteran takımı çalgılarıseferlerde bulunmasının asıl amacı Türk askerine cesaret vermek ve düşmanlara korku salmaktı. Bu yöntem savaşlarda başarılı olduğunu görürüz; öyle ki düşman askerleri mehteran takımını susturmak için savaşa başlar başlamaz ilk olarak onlara saldırırdı.

Geceleri dahi mehter takımı sesleri asla susmazdı, nöbette olan askerlerin susmaması ve her saniye düşmanı gözlemesi için sabahlara kadar marşları çalınırdı. Sarayda ise yeni bir padişah tahta çıktığında veya  bir karşılama töreni yapılacağı vakit mehter takımı olmadan yapılmazdı.

Mehter Takımı Kiralayarak Mehter Marşlarını En Orijinal Haliyle Organizasyonlarınızda Misafirlerinize Dinletin.

Yazar hakkında

osmanlimehter administrator

osmanlı mehter takımı kiralama servisi ile düğünlerde, nişanlarda, sünnet organizasyonu ve açılış organizasyonu ile sizlere hizmet veriyoruz.

    Bir cevap yazın